Jestem głęboko przekonany, że współczesne duchowe zastosowanie leków enteogenicznych jest jedną z najjaśniejszych nadziei ludzkości na przezwyciężenie kryzysu ekologicznego, z powodu którego zagrażamy biosferze i narażamy na niebezpieczeństwo własne przetrwanie.
Jonathan Ott (1949)
Byliśmy na Księżycu, zbadaliśmy głębiny oceanu i serce atomu, a jednak boimy się spojrzeć w głąb siebie. Być może czujemy, że tam właśnie wszystkie sprzeczności splatają się w jedną całość.
Terrence McKenna (1946-2000)
Etnobotanika to po prostu... badania nad roślinami używanymi przez społeczeństwa w różnych częściach świata."
Richard Evans Schultes (1915-2001)
Amanita Muscaria - Przepis
Chcesz poznać tajniki przygotowania suszonych grzybów Amanita Muscaria? Ten artykuł to kompendium wiedzy na temat suszenia, przechowywania i dekarboksylacji, zawierające praktyczne porady i wskazówki. Dowiesz się, jak uniknąć niepożądanych skutków ubocznych i wydobyć z grzybów to, co najlepsze. Odkryj fascynujący świat Amanity i jej właściwości!.
Kanna - historia, dawkowanie i efekty
Kanna to jedna z tych roślin, która przetrwała walkę z dopalaczami. Dzięki temu mamy dzisiaj dostęp do produktów, których właściwości antydepresyjne porównywalne są do leków na receptę. W tym artykule przyjrzymy się historii odkrycia Sceletium Tortuosum, dawkowaniu oraz efektom działania.
Sinicuichi pojawia się na XVI-wiecznym pomniku Xochipilli. Zapewniła sobie tym samym miejsce tuż obok psylocybinowych grzybów i źródła LSA - Ololiuqui. Czy zasłużenie?
Xochipilli - Książę Kwiatów
W połowie XIX wieku, na zboczu wulkanu Popocatapetl w pobliżu Tlamanalco odkopano XVI-wieczny aztecki posąg Xochipilli. Posąg przedstawia pojedynczą postać siedzącą na reprodukcji świątyni. Zarówno posąg, jak i podstawa, pokryte są rzeźbami świętych i psychoaktywnych kwiatów, którym przyjrzymy się w tym artykule.
Amazońska Guayusa - historia i teraźniejszość
Ilex Guayusa (Wayusa) to ostrokrzew znany przede wszystkim z dużej zawartości kofeiny w swoich liściach (jest jej więcej niż w kawie). W tym artykule przyjrzymy się pochodzeniu tej rośliny oraz jej historycznym i współczesnym zastosowaniu. Dowiesz się m. in. dlaczego pyski psów myśliwskich przemywa się jej naparem oraz jakie obowiązki spoczywają na barkach ‘Panny Guayusy’ wybieranej podczas lokalnych festynów.
Kava Kava - odurzający pieprz z Polinezji
Kava Kava, pomimo podobnie brzmiącej nazwy, ma niewiele wspólnego ze znaną nam wszystkim kawą. Znana również pod nazwą pieprz metystynowy, według legendy, została nam podarowana przez syna polinezyjskiego boga Słońca. Uprawiana od trzech tysięcy lat jest dzisiaj głęboko zakorzeniona w kulturach wysp Pacyfiku. Z tego artykułu dowiecie się czym jest oraz jakie związki chemiczne odpowiadają za jej głęboko odprężające działanie. Przeczytacie o jej tradycyjnym oraz współczesnym zastosowaniu, opowiem Wam Samoańską legendę o jej pochodzeniu oraz rozwieję mit o jej toksycznym działaniu.
Afrykański korzeń do kontaktu z duchami przodków
Silene Capensis, w Polsce znana pod nazwą ‘Afrykański Korzeń Snu’, to jedna z ponad trzystu roślin wciąż stosowanych w tradycyjnych rytuałach ludu Xhosa. Umożliwia im kontakt z duchami przodków, oczyszcza, a także ułatwia przewidywanie nadchodzących wydarzeń i zagrożeń. W tym artykule przybliżę Wam pracę dwojga antropologów, którzy spędzili lata badając kulturę lokalnych społeczności. Dowiecie się czym jest Ubulawu, jaką rolę pełni w obrzędach pogrzebowych, a także czego spodziewać się po wizycie u południowoafrykańskiego wróżbity. Na końcu znajdziecie ‘uwspółcześniony’ przepis na pracę z tym potężnym nauczycielem.